Blog

Svadobný fotograf Prešov, Košice... Matúš Vencúrik Blog fotografa

Svadobné fotky čerešňovej lásky (hlavne s úsmevom)

presov-svadobne-fotky11

presov-svadobne-fotky01

presov-svadobne-fotky13 presov-svadobne-fotky05 presov-svadobne-fotky08 presov-svadobne-fotky10 presov-svadobne-fotky03 presov-svadobne-fotky06 presov-svadobne-fotky12 presov-svadobne-fotky07 presov-svadobne-fotky04
presov-svadobne-fotky09

čerešne

Svadobné fotky môžu vzniknúť takmer všade. Pozrite si svadobné fotky z minulosti, z pred 30tich rokov. Foto ateliér so stoličkou, bez stoličky, so stĺpikom, bez stĺpika, ona sedí, on stojí a občas as tam aj niekto usmeje. Naozaj občas. Dnes je doba iná (lepšia?), svadobné fotky sa fotia v prírode, na lúke, v lese, vo vode, na ceste, v garáži, na horách, v člne.. hocikde.  Proti gustu žiaden dišputát. Svadobný deň Maťky a Roba nebol ani slnečný ani teplý, nemuseli sme byť ani v luxusnom kaštieli, ani na horách s kilometrovými výhľadmi. Stačil jeden čerešnový sad a jeho okolie. No a samozrejme dvaja ľudia, ktorý sa ľúbia a hlavne chcú mať peknú spomienku na celý život.

Hovorí sa, že s úsmevom ide všetko ľahšie. Pravda! Neexistuje na svete človek, čo by sa nerád usmieval, alebo ktorému by bol úsmev druhého nepríjemý. Je to magický kľúč ku všetkému. Úsmevom sa zoznamujeme, vyjadrujeme sympatie, úsmev funguje aj keď druhému vôbec nerozumieme, úsmev funguje ako pozdrav, poďakovanie. Úsmev funguje aj na fotkách, na svadobných zvlášť. Po rokoch si pri svadobných fotkách zaspomínate na váš veľký deň a keď sa deti opýtajú, prečo sa na nich toľko smejete, odpoveď bude jasná.

Svadobné fotky by podľa mňa mali byť o úsmeve. Nesílenom, úprimnom, presne takom aký si môžu dať dvaja ľudia v deň ich svadby.  Mnoho párov má práve z portrétneho fotenia obavy: „ako sa máme tváriť, usmievať sa, kam sa pozerať …? Nemusíte sa nijako „tváriť“. Stačí sa na nič nehrať a dať priestor svojej prirodzenosti, pocitom, uvoľniť sa a pár minút existovať len pre toho druhého. Vaše svadobné fotky potom budú odrážať presne tieto pocity.

Svadobný fotograf Prešov, Košice... Matúš Vencúrik Blog fotografa

Svadba na východe abo originál vychodňarske vešeľe

Východniarska svadba je iná. Je takmer vždy taká, aký je východniar. Spontánny, veľakrát okázalý, niekedy až malomeštiacky a v mnohom zmýšľajúci podľa hesla : veľo, veľo, veľo! Veľo mäsa, veľo kolačkov, veľo ľudzi a hlavne veľo pijatiky. Nehovoriac už o bezprostrednej, nespútanej zábave do rána, sem – tam nejakej bitke a podobne. Áno, aj na týchto svadbách sa fotia také tie „pekné“ portrétne fotky, také tie romantické pózovačky dze voni dvojo sú jak vyštrihnuté z Burdy. Také sem dávať nechcem, tých je všade dosť. Mňa osobne najviac tešia reportážne momentky z bežného svadobného dňa.

svadba-presov

fotograf presov
vencurik-foto-svadobne-vychod-016 (1)

Svadba na východe je tá naj!

To, čo mne robí radosť, svadobčanom robí starosť: „Jój pán fotograf teraz me neberce, teraz nesom učesana, joj teraz ne keď paľenku naľivam, nefocce tu totu chižu bo tu nevyžehľeny obrus, mne nefotografujce z ľavej strany bo mi chybuje zub,.. „.
A ja bezohľadne cvaknem práve toto 🙂 Ale nie, iba žartujem. Takmer vždy to otočím na žart a na to, aby sa pani domáca nebála, že to bude dobrá fotka.

Takže, žiadne draho a luxusne vyzdobené sály zámkov a kaštieľov, drahých hotelov a 14,5 hviezdičkových reštaurácií! Tu je tá najkrajšia realita u nás na východze: kulturák co pamätá zasadnutia KSČ, harčok s opraženu cibuľu v domacej kuchni 3 x 1,5 m, autobus so svadobčanmi požičaný od futbalového družstva v Kolbasove (sem-tam pod sedadlom aj suvenír v podobe dobre prepocenej ponožky), únos nevesty do miestnej karčmy, cateringová spoločnosť – Babka, cetka, stryná a sušeda s.r.o., kozmetický salón – Bývalá detská izba nevesty s.r.o., kaderníctvo – Kupelka and Obývačka s.r.o. … toto je tá pravá svadba na východze.

Nože pán fotograf, tu pofocce tote torty bo to tutu naľavo s popku donesla babka až zo Šniny. Hej a jedzeňe sce pofocili ? …a tu na chodbe kolo totych schodoch možeme še pofocic, tu budze dobre aj dzedkovi, bo un ma jednu nohu kratšu, ta sebe stane na chody…

a vecej pisac netreba, daľej to už šicke poznace 🙂

Svadobné momentky z východu:

svadobne fotky

 

vencurik-portret-siroke-ohnisko Blog fotografa

Portrétne foto so širokým ohniskom

Rovno k veci: Osobne sa mi táto myšlienka celkom pozdáva a viackrát som už takto aj fotil, no na 24 mm je to už asi príliš široké. Fotograf musí vojsť až po intímnu zónu priblíženia (cca 0-45cm) a to už nemusí byť komfortné ani pre model, ani pre fotografa. Do tejto zóny sa v bežnom živote dostane len málokto – manželia, milenci, rodič-dieťa alebo blízka rodina. Navyše, nie každý klient akceptuje skreslenie obrazu, ktoré takéto ohnisko vytvára. Aj tu je ale priestor pre tvorbu ako ukazuje video na konci článku.

Pri širšom ohnisku cca 35mm (na fullframe fotoaparáte) nám výsledná fotka evokuje tvár tak, ako ju zhruba vnímame očami v bežnom živote, ak sme pri človeku buď v intímnej alebo v dolnej hranici osobnej zóny priblíženia (45-75cm). Vo väčšine prípadov však platí, že základné ohnisko takmer bez skreslenia je pri fulframe 85mm, pri APS-C zrkadlovkách 50mm. Dlhšie ohniská majú samozrejme tiež svoje výhody (stlačenie perspektívy, žiadne skreslenie, odsadenie pozadia mimo rovinu ostrosti…), no rovnako tak aj nevýhodu vzdialenosti od fotografovaného objektu. Následne môže viaznuť komunikácia fotografa s modelom. Vtedy je potrebné zvýšiť hlas, prípadne až zakričat ak chceme dať modelu pokyn. Tým pádom sa stráca všetka atmosféra dôvery, ktorá je pri osobnom portréte veľmi dôležitá.

Portrétne foto so širokouhlým objektívom

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

vencurik-portret-siroke-ohnisko2

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

VIDEO: ako fotiť portrétne foto so širokým ohniskom

Ako ovplyvňuje deformáciu obrazu (tváre) dĺžka ohniska použitého objektívu. Pre tých, čo máte kompakty, tak je to „zoom“ 🙂

giphy

svadobné fotenie Blog fotografa

Svadobné fotenie za 8 minút? Dá sa to, ale…

Portrétne svadobné fotenie sa dá stihnúť aj za 8 minút. Áno dá, no záleži na tom, aký požadujete výsledok. Či skôr lepšie povedané „koľko“ tých výsledkov – fotiek chcete mať.

Zámerne nehovorím o kvalite , myšlienke a koncepte daných fotiek ale len o počte. Ak totiž máte premyslený záber, vhodné prostredie, dobré svetlo a spolupracujúci pár, dve dobré fotky sa dajú spraviť aj za minútu. Pokiaľ vám stačia, tých 8 minút bude možno aj veľa 🙂

Pred pár rokmi sa stal terčom posmeškov a kritiky pôvodom slovenský fotograf Joe Klamar žijúci a pôsobiaci dlhodobo v zahraničí, ktorý získal v roku 2009 aj cenu v súťaži Word Press Photo. Takmer všetci ho v roku 2012 zavesili na internetovú šibenicu za fotky amerických olympionikov. Nebudem to rozpisovať, je to na dlho, viac nájdete napríklad v tomto článku. Dôležité sú naozaj podmienky a očakávaný výsledok. Ak to celé nie je dokonale pripravené, ak máte napr. roztrhané pozadie, extrémne málo času, nefungujúcu alebo polofungujúcu techniku a fotky máte odovzdať ihneď, bez úpravy, potom sa zázraky naozaj robiť nedajú.

Tu je príklad toho, ako sa dá zvládnuť, keď je vŠetko pripravené a fotograf spolupracuje s profesionálmi, profi modelkou, asistentmi atď.  19 póz za jednu minútu fotenia:

Svadobné fotenie za 8 minút je výzva ale aj stres

Aj svadobné portrétne fotenie sa tedá dá stihnúť za pár minút. Výsledkom však nebude 30 ani 50 fotografií, v róznych pózach, prostrediach atď. Ak je fotograf šikovný, zopár pekných záberov by mohol vyčarovať. Ak vám to stačí, potom žiaden problém.

Berte ale do úvahy, že za tak krátky čas si fotograf ani veľmi nestihne obrzieť prostredie, zvážiť dostupné svetlo, už vobec nestihne rozložiť a nastaviť svoje svetlá, nečakajte ani veľá póz, zrejme nestihne ani vymeniť objektív a pokiaľ nefotí telezoomovým objektívom, budú všetky zábery za tých 8-10 minút s rovnakou perspektívou, ak práve v tom momente nebudete na mieste so super svetelnými podmienkami, bude musiet v rýchlosti hľadať náhradné riešenie, tieň atď… Jednoducho časovým obmedzením pripravíte pre vás aj pre fotografa jednak možno životnú výzvu ale aj obrovský stres a ukrátite sa o kvalitný výsledok.

Chýpem, že niekedy sa to naozaj nedá. Vtedy zvážte radšej fotenie v iný deň, napríklad po svadbe. Svadobné fotenie počas iného dňa prinesie so sebou možno trochu viac starostí – ďalšie líčenie, účes, čistenie šiat atď., ale hlavne prinesie veľa času, pokoja, menej strasu, lepšiu atmosféru, premyslenejšie fotky s lepším svetlom a rôznorodejšie prostredia na svadobné fotky.

Prečo o tom píšem? Nerdávno som totiž presne také 8 minútové svadobné fotenie absolvoval a musím povedať, že to bolo naozaj netradičné. Dlhšie sa skutočne fotiť nedalo. Príčiny nechajme bokom, nie sú dôležité. Svetlá, softboxy a ďalšie fidlátka do úvahy neprichádzali, nebolo okolo ani 5 asistentov, nemali sme ani skvelo nastavenú atelierovú techniku, ledva som stihol vymeniť dva objektívy. Len sme odbehli z hostiny ako sa hovori „za dom“ a za 8 minút sme stvorili myslím, že celkom prijateľný výsledok.

svadobné fotenie

 

 

Blog fotografa

Za snehom s rodinou – Prešov

Keď nie je sneh ani v Tatrách, ideme svojim smerom. 15 minút od Prešova je takéto krásne miesto. Aj s rodinkou sme si…

Posted by FOTOGRAF východ on 9. január 2016

Blog fotografa

Máte doma svadobné fotky svojich rodičov?

Weddings of Soviet (22)      Koľko rokov prešlo od svadby vašich rodičov? Dvadsať, tridsať, štyridsať? Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako je možné, že svadobné fotky prežili taký čas? Odpoveď je veľmi jednoduchá – sú na papieri, vyvolané v tmavej komore, dajú sa chytiť do ruky.

Samozrejme, bola iná doba, fotky sa nedali napáliť na DVD, ani na disk v notebooku, nedali sa ukázať kolegom v práci v mobile… Pár po svadbe dostal od fotografa vyvolané negatívy, v lepšom prípade už aj samotné fotky.  Dobre si všimnite, že som nepoužil slovo „vytlačené fotky“. V tom čase sa totiž tlačilo len na dvoch miestach – na záchode a noviny v tlačiarni.

Dnes je situácia iná. Fotky nás sprevádzajú nie len pri dôležitých životných situáciách ako tomu bolo v minulosti, ale sú tu denne. Je jasné, že toľko fotiek nemôžeme spracovať do papierovej podoby, vyvolať či vytlačiť. No sú fotografie, ktoré za vyvolanie alebo vytlačenie skutočne stoja. Stoja za to, aby nám ostali aj keď sa pokazí mobil, aj keď sa poškodí svadobné DVD, aj keď doslúži notebook.

 

Old-AlbumAko som spomenul na začiatku, dobre vyvolané alebo vytlačené fotografie vydržia roky, desaťročia. DVD so svadobnými fotkami možno o tri-štyri roky nebudete vedieť prečítať. Nehovoriac o tom čo bude o desať, dvadsať rokov. Ktovie či technológia DVD taký čas ešte prežije. Spomínate si ešte na diskety, kazety, magnetické pásky… skúste do notebooku alebo tabletu dnes vložiť disketu 🙂 A pred 15timi rokmi sme si mysleli, že disketa je večná.

 

 

Takto nejako vyzerajú fotky rodičov a starých rodičov ? Možno sa s rovnakým úsmevom budú pozerať na dnešné svadobné fotky aj vaše deti, či vnúčatá 🙂