Rodina

   rodina matus vencurik fotografMám tú najlepšiu rodinu na svete. Nekonečne tolerantnú a milujúcu manželku Gabiku, dcérku Simonku a syna Filipka. Bez ich podpory by som si nemohol plniť svoje životné sny, zlepšovať sa a prijímať nové výzvy. Sú pre mňa dennou inšpiráciou a pokojným prístavom kam sa vždy rád vraciam.

Nebyť ich, nebol by som v osobnom ani profesnom živote natoľko šťastný a úspešný ako je tomu teraz. Práca profesionálneho fotografa je často o cestovaní, o hodinách postprodukcie fotiek pri počítači, o dlhých večeroch a nociach strávených prácou.

Neraz je to tak, že mnoho profesionálnych fotografov (najmä reportážnych, vojnových, dokumentárnych) nemá vlastné rodiny. Buď sa to pri tejto náročnej práci nedá stihnúť, alebo má profesia fotografa na vzťahy taký obrovský dopad, že sa časom rozpadnú. Aj keď je to niekedy veľmi náročné, vždy sa snažím hľadať rovnováhu medzi prácou profesionálneho fotografa a otca či manžela v rodine.

Každý, kto zažil fungujúcu a šťastnú rodinu mi určite dá za pravdu, že rodina a zdravie sú tie najväčšie životné hodnoty. Uznanie a úspech v práci či podnikaní môžu človeka posunúť ďalej, naštartovať, inšpirovať, no bez podpory v rodine a bez toho, aby sme tú radosť mali s kým zdieľať to stráca význam.