vencurik-portret-siroke-ohnisko

Portrétne foto so širokým ohniskom

Rovno k veci: Osobne sa mi táto myšlienka celkom pozdáva a viackrát som už takto aj fotil, no na 24 mm je to už asi príliš široké. Fotograf musí vojsť až po intímnu zónu priblíženia (cca 0-45cm) a to už nemusí byť komfortné ani pre model, ani pre fotografa. Do tejto zóny sa v bežnom živote dostane len málokto – manželia, milenci, rodič-dieťa alebo blízka rodina. Navyše, nie každý klient akceptuje skreslenie obrazu, ktoré takéto ohnisko vytvára. Aj tu je ale priestor pre tvorbu ako ukazuje video na konci článku.

Pri širšom ohnisku cca 35mm (na fullframe fotoaparáte) nám výsledná fotka evokuje tvár tak, ako ju zhruba vnímame očami v bežnom živote, ak sme pri človeku buď v intímnej alebo v dolnej hranici osobnej zóny priblíženia (45-75cm). Vo väčšine prípadov však platí, že základné ohnisko takmer bez skreslenia je pri fulframe 85mm, pri APS-C zrkadlovkách 50mm. Dlhšie ohniská majú samozrejme tiež svoje výhody (stlačenie perspektívy, žiadne skreslenie, odsadenie pozadia mimo rovinu ostrosti…), no rovnako tak aj nevýhodu vzdialenosti od fotografovaného objektu. Následne môže viaznuť komunikácia fotografa s modelom. Vtedy je potrebné zvýšiť hlas, prípadne až zakričat ak chceme dať modelu pokyn. Tým pádom sa stráca všetka atmosféra dôvery, ktorá je pri osobnom portréte veľmi dôležitá.

Portrétne foto so širokouhlým objektívom

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

vencurik-portret-siroke-ohnisko2

portretne foto-vencurik-sk-siroke-ohnisko

VIDEO: ako fotiť portrétne foto so širokým ohniskom

Ako ovplyvňuje deformáciu obrazu (tváre) dĺžka ohniska použitého objektívu. Pre tých, čo máte kompakty, tak je to „zoom“ 🙂

giphy