svadobné fotenie

Svadobné fotenie za 8 minút? Dá sa to, ale…

Portrétne svadobné fotenie sa dá stihnúť aj za 8 minút. Áno dá, no záleži na tom, aký požadujete výsledok. Či skôr lepšie povedané „koľko“ tých výsledkov – fotiek chcete mať.

Zámerne nehovorím o kvalite , myšlienke a koncepte daných fotiek ale len o počte. Ak totiž máte premyslený záber, vhodné prostredie, dobré svetlo a spolupracujúci pár, dve dobré fotky sa dajú spraviť aj za minútu. Pokiaľ vám stačia, tých 8 minút bude možno aj veľa 🙂

Pred pár rokmi sa stal terčom posmeškov a kritiky pôvodom slovenský fotograf Joe Klamar žijúci a pôsobiaci dlhodobo v zahraničí, ktorý získal v roku 2009 aj cenu v súťaži Word Press Photo. Takmer všetci ho v roku 2012 zavesili na internetovú šibenicu za fotky amerických olympionikov. Nebudem to rozpisovať, je to na dlho, viac nájdete napríklad v tomto článku. Dôležité sú naozaj podmienky a očakávaný výsledok. Ak to celé nie je dokonale pripravené, ak máte napr. roztrhané pozadie, extrémne málo času, nefungujúcu alebo polofungujúcu techniku a fotky máte odovzdať ihneď, bez úpravy, potom sa zázraky naozaj robiť nedajú.

Tu je príklad toho, ako sa dá zvládnuť, keď je vŠetko pripravené a fotograf spolupracuje s profesionálmi, profi modelkou, asistentmi atď.  19 póz za jednu minútu fotenia:

Svadobné fotenie za 8 minút je výzva ale aj stres

Aj svadobné portrétne fotenie sa tedá dá stihnúť za pár minút. Výsledkom však nebude 30 ani 50 fotografií, v róznych pózach, prostrediach atď. Ak je fotograf šikovný, zopár pekných záberov by mohol vyčarovať. Ak vám to stačí, potom žiaden problém.

Berte ale do úvahy, že za tak krátky čas si fotograf ani veľmi nestihne obrzieť prostredie, zvážiť dostupné svetlo, už vobec nestihne rozložiť a nastaviť svoje svetlá, nečakajte ani veľá póz, zrejme nestihne ani vymeniť objektív a pokiaľ nefotí telezoomovým objektívom, budú všetky zábery za tých 8-10 minút s rovnakou perspektívou, ak práve v tom momente nebudete na mieste so super svetelnými podmienkami, bude musiet v rýchlosti hľadať náhradné riešenie, tieň atď… Jednoducho časovým obmedzením pripravíte pre vás aj pre fotografa jednak možno životnú výzvu ale aj obrovský stres a ukrátite sa o kvalitný výsledok.

Chýpem, že niekedy sa to naozaj nedá. Vtedy zvážte radšej fotenie v iný deň, napríklad po svadbe. Svadobné fotenie počas iného dňa prinesie so sebou možno trochu viac starostí – ďalšie líčenie, účes, čistenie šiat atď., ale hlavne prinesie veľa času, pokoja, menej strasu, lepšiu atmosféru, premyslenejšie fotky s lepším svetlom a rôznorodejšie prostredia na svadobné fotky.

Prečo o tom píšem? Nerdávno som totiž presne také 8 minútové svadobné fotenie absolvoval a musím povedať, že to bolo naozaj netradičné. Dlhšie sa skutočne fotiť nedalo. Príčiny nechajme bokom, nie sú dôležité. Svetlá, softboxy a ďalšie fidlátka do úvahy neprichádzali, nebolo okolo ani 5 asistentov, nemali sme ani skvelo nastavenú atelierovú techniku, ledva som stihol vymeniť dva objektívy. Len sme odbehli z hostiny ako sa hovori „za dom“ a za 8 minút sme stvorili myslím, že celkom prijateľný výsledok.

svadobné fotenie