Máte doma svadobné fotky svojich rodičov?

Weddings of Soviet (22)      Koľko rokov prešlo od svadby vašich rodičov? Dvadsať, tridsať, štyridsať? Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako je možné, že svadobné fotky prežili taký čas? Odpoveď je veľmi jednoduchá – sú na papieri, vyvolané v tmavej komore, dajú sa chytiť do ruky.

Samozrejme, bola iná doba, fotky sa nedali napáliť na DVD, ani na disk v notebooku, nedali sa ukázať kolegom v práci v mobile… Pár po svadbe dostal od fotografa vyvolané negatívy, v lepšom prípade už aj samotné fotky.  Dobre si všimnite, že som nepoužil slovo „vytlačené fotky“. V tom čase sa totiž tlačilo len na dvoch miestach – na záchode a noviny v tlačiarni.

Dnes je situácia iná. Fotky nás sprevádzajú nie len pri dôležitých životných situáciách ako tomu bolo v minulosti, ale sú tu denne. Je jasné, že toľko fotiek nemôžeme spracovať do papierovej podoby, vyvolať či vytlačiť. No sú fotografie, ktoré za vyvolanie alebo vytlačenie skutočne stoja. Stoja za to, aby nám ostali aj keď sa pokazí mobil, aj keď sa poškodí svadobné DVD, aj keď doslúži notebook.

 

Old-AlbumAko som spomenul na začiatku, dobre vyvolané alebo vytlačené fotografie vydržia roky, desaťročia. DVD so svadobnými fotkami možno o tri-štyri roky nebudete vedieť prečítať. Nehovoriac o tom čo bude o desať, dvadsať rokov. Ktovie či technológia DVD taký čas ešte prežije. Spomínate si ešte na diskety, kazety, magnetické pásky… skúste do notebooku alebo tabletu dnes vložiť disketu 🙂 A pred 15timi rokmi sme si mysleli, že disketa je večná.

 

 

Takto nejako vyzerajú fotky rodičov a starých rodičov ? Možno sa s rovnakým úsmevom budú pozerať na dnešné svadobné fotky aj vaše deti, či vnúčatá 🙂